לימודי חינוך מיוחד ללא בגרות – סיפורה של אמא סטודנטית

איך לומדים לתואר בחינוך ללא בגרות?
הסיפור של דניאלה יום טוב המופלאה.

דניאלה, בת 26, גרה בדרום ת"א בשכונת התקווה, נשואה +2 ולומדת בחוג לחינוך והוראה, עם התמחות בחינוך מיוחד, במרכז לימודים אקדמיים, אור יהודה (מל"א).

איך הכל התחיל?

לא הייתי זכאית לתעודת בגרות וידעתי שלהשלים ולהעלות את הממוצע יקח ממני המון משאבים ובראש שלי דיי ויתרתי על החלום. עבדתי בחברת ביטוח כחמש שנים צמחתי שם נהנתי והתקדמתי (ואפילו הצלחתי להתקבל ללא תעודת בגרות) אך בשלב מסויים, לתקופה מאוד ארוכה (בערך שנה), קיננה בי המחשבה שאין מצב שזה הייעוד שלי לתקן פוליסות ולטפל בפדיונות, ידעתי שאני צריכה ללמוד בשביל להתקדם אבל לא ידעתי לאיזה כיון? או איך אני יעשה את זה? ואם זה בכלל אפשרי.

נקודת מוצא 

באחד הבקרים אני מקבלת מייל שנפתח קורס לצעירי השכונה שנקרא "נקודת מוצא" מטעם עיריית ת"א. זה היה קורס של שלושה חודשים פעם בשבוע בערב. הקורס הזה העצים אותנו מאוד. לי אישית הוא פתח צוהר לנפשי, להיזכר במה שהיה חשוב לי תמיד ולדעת מה היה החלום שלי מלכתחילה.
.
בנעורי הייתי פעילה חברתית בעיקר במסגרת השכונה ומאז החתונה שכחתי את עצמי. באילוצי החיים חיפשתי עבודה לשם העבודה ולא מעבר. כשהבנתי שהתחום שאני רוצה ללכת אליו הוא עשייה חברתית חינוכית התחלתי לבדוק את האופציות שלי איך אני משלבת לימודים עם עבודה, קירבה וכמובן תנאי קבלה.
.
זה דרש ממני המון כוחות כי לאחר כמה פגישות במכללות (ולרוב זה הסתיים בשיחות טלפון כי בכל זאת לא שווה אפילו לפגוש מישהי שלא עומדת בתנאים) הבנתי שאני אמורה לעשות מכינה שלוקחת שלושה חודשים בלוז צפוף של חמישה ימים מלאים באמצע שבוע.
.
ואז הגעתי למל"א באור יהודה, מכללה פרטית מיועדת בעיקר לאנשים שצריכים לשלב עבודה עם לימודים וגם תנאי קבלה שאני יכולה לעמוד בהם ע"י השלמה של יחידת בגרות אחת בתנ"ך. לאחר המון שיחות מולם, מול משרד החינוך, מול המפקחות, בית הספר הקודם שלי ועוד, הצלחתי להזמין את הבגרות לתיכון שבו למדתי והחלטתי ללמוד באופן עצמאי.
.

קיבלתי 99!

הבגרות הזו הייתה עבורי כמו "תיקון".
כל חיי נכשלתי בלימודים ופתאום לקבל 99 בבגרות שלא נגעתי בספר לימודים מזה 7 שנים, נתן לי המון כוחות ותחושת ביטחון שאני עושה את הדבר הנכון. שזו הדרך.
.
באוקטובר 2017 התחלתי את לימודיי בחוג לחינוך במל"א, קהל הסטודנטים מאוד מגוון ישנם סטודנטים צעירים, אמהות, אנשים מגיל 30 ומעלה שפשוט צריכים תואר למקום העבודה וכד'. המכללה בהחלט מאפשרת לשלב את הלימודים עם שאר מטלות החיים. אני לומדת במתכונת של פעמיים בשבוע משעה 17:00-22:00 המסלול כולל סמסטר קיץ במהלך כל השלוש שנים.
.
מאוד נהנת לחוות את האקדמיה, ללמוד ולהעצים את עצמי ובהחלט חושבת על מסלול לתואר שני (זכות שהקבוצה "אמהות באקדמיה" נותנת לי השראה מנשים שהגיעו עד הדוקטורט אז אני רואה שזה בהחלט אפשרי ומרחיקה לכת בחלומות גם עד לשם). כיף לי לראות במכללה המון נשים ואמהות שמפנות שני ערבים בשבוע, מתאמצות בתקופת המבחנים ומגיעות לציונים מספקים זה כיף ומעורר השראה.

המחיר

סטודנטיות אמהות צריכות להגיע ללימודים עם הבנה שכשאנחנו לומדות אנחנו מהוות דוגמא לילדים ובכלל לסביבה הקרובה, ושיש לזה מחיר כמו כל החלטה שאנחנו לוקחות בחיים. אז יהיו מסיבות בגנים/בבית הספר שלפעמים לא ניתן להגיע אליהם וזה בסדר, בתקופת מבחנים כשמתחילים ללמוד רק מ21:00 בערב זה קשה אבל כשלומדים קבוצה בערב זה תמיד יותר כיף ונעים. בסופו של דבר אני מרגישה שזה מרענן קצת את החיים מהשגרה ולמרות המחירים ושתמיד צריכים להיות עם "יד על הדופק" ולנהל את הזמן כמו שצריך זה שווה את זה.

מה צריכה אמא כדי ללמוד?

אין ספק שצריך לארגן סביבה תומכת. היה לי קשה להתפנות ללמידה כשידעתי שזה המסלול שאליו אני הולכת. קיימתי שיחת תיאום ציפיות קודם כל עם בן זוגי. הבהרתי לו שביומיים הללו הוא מוציא את הילדים מהמסגרות ואחראי עליהם. בפעמים בהם הוא לא יכול לצאת אנחנו מגייסים את סבתא /בייביסיטר. חשוב ביותר שתהיה בייביסיטר בשלוף למצבים מסוימים 🙂
.

טיפ נוסף

לפני שבחרתי מסלול לימודים הסתכלתי במודעות דרושים ובדקתי לאלו מקומות אני יכולה לגשת לראיון עבודה עם התואר, כי הוראה זה דבר שאני אוהבת וטובה בו אבל השאיפה היא באמת לקדם עשייה חינוכית חברתית ובעיקר לנשים, אבל טוב שיש עוד אופציה בטוחה. לכן אני תמיד ממליצה לנשים להסתכל על כל מיני מודעות דרושים שהן היו רוצות להגיש מועמדות אליהן ויחשבו קודם – האם התואר שלהן נותן יתרון בהגשת קו"ח. אם מצאת מודעות כאלה – מעולה! את בכיון הנכון.

לסיפורים נוספים 

לקבוצה שנותנת השראה- אמהות באקדמיה

לתמיכה וסיוע במהלך התואר או לפניו.

אודות רלי בריל

מי אני?
רלי בריל, מקימת האתר "סטודנטים שיודעים", מייסדת קהילת "אמהות באקדמיה", בוגרת האוניברסיטה העברית, מרצה ומנחת סדנאות לעידוד לימודים ומניעת נשירה, שדרנית ברדיו החברתי הראשון בתוכנית "קול האקדמיה" ובכללי- לא נחה לרגע.

כתיבת תגובה