תואר במדעי החיים – מלא בדם, בקטע טוב

למה ללמוד מדעי החיים? ומה הקשר לתרומת דם?

אם חשבתם שלהיות סטודנט זה אומר כל היום רק ללמוד, טעיתם. תקופת הלימודים שלכם יכולה להיות משמעותית עבורכם ועבור שאר העולם. הנה, קחו את שמעון דיין לדוגמה, בחור בן 29, בוגר תואר במדעי החיים מאוניברסיטת בן גוריון, ירושלמי במקור שעשה מהפכה בתרומות הדם באוניברסיטה.
זו שקית אוכל? זה חלוק מגן? לא! זו מנת דם!! שמעון דיין בפורים 2018.

למה ללמוד בבן גוריון? ולמה ביולוגיה?

החלטתי ללמוד בבן גוריון בגלל החבר'ה, בגלל האווירה החברתית, בגלל יוקר המחייה (לא בב"ש) ואני ממש שמח על ההחלטה הזו! ולמה ביולוגיה? בגלל שזה אחד המסלולים שמובילים לביה"ס לרפואה-שזה החלום האמיתי ובקרוב, בעז"ה הוא גם יתגשם!!
הידעתם? בוגרי תואר ראשון עם קורסי הליבה של ביולוגיה יכולים להמשיך לביה"ס לרפואה לאחר מבחני מיון מפרחים במסלול ה-4 שנתי. אנצל את הבמה ואבהיר למי  שלא יודע- נכון שביולוגיה נשמע כמו המקצוע החביב בתיכון? אז זהו, שלא. אם אתם לא חובבי מספרים (כמוני) וחדו"א (כמוני) ופיזיקה וכימיה (כנ"ל) התואר יהיה לכם קשוח! זה תואר ממש קשה וממש ריאלי. אז אם מישהו אומר לכם שסיים ביולוגיה- תפרגנו, זה לא הנדסה, אבל…זה קשוח!
כשאחותי התאומה הלכה לקורס 60 במד"א (כדי להתנדב) גם אותי שלחו, שם נכנסתי לעולם הרפואה בו אני נמצא עד היום, עובד בעבודת סטודנטים ובארבעת השנים שלמדתי בבן גוריון התנדבתי במועצת הסטודנטים של האגודה מטעם הפקולטה לטבע.

איך הגעת לעניין תרומות הדם?

כשהתחלתי להתנדב במד"א נחשפתי לעולם הרפואה ובו החשיבות לתרומות דם, התגייסתי לחיל הרפואה ובאחד התפקידים שלי- הייתי אחראי על תיאום התרומות דם של כל פיקוד מרכז ובתפקיד שאחרי- בחטמ"ר הבקעה, שם שירתתי כקצין הרפואה של החטיבה. כשהגעתי לאוניברסיטה הלכתי לתרום דם והמתרימים של מד"א ממממממש התלהבו שהגעתי לתרום ולא הבנתי למה.

מתסבר שבאותו שבוע היו רק 4 תורמים, ובבדיקה שעשיתי עם המתרימים-גיליתי שבאותה שנה היו רק 354 מנות, כל השנה!
יש 20,000 סטודנטים בבארשבע ורק 354 תרמו, זה אפילו לא מנה בכל יום.

החלטתי שצריך לשנות את זה

באותם ימים ייצגתי את המחלקה שלי במועצת אגודת הסטודנטים של בן גוריון והכנסתי לתוכנית עבודה של האגודה סעיף שנוגע לפרסום תרמות הדם ולחשיבות של זה. במקביל לפרסום האגודה ולקיום ההתרמות הגדולות, פעלנו, אני ועוד 2 חבר'ה ל'שיווק' התרמות הדם בין הסטודנטים. השיווק היה באופן יום יומי בו העלנו מודעות באמצעות מ"מים ופרסומים בעמודי הפייסבוק של הסטודנטים! דבר שחולל פלאים.

תרומת דם זה אתגר

כולם יודעים שזה חשוב. כל מנה מצילה 3 אנשים! אממה- לפנות זמן? שידקרו אותך? שזה יהרוס את כל היום? מתעלפים? חזרת מהטיול הגדול במזרח? בדרום אמריקה?… יש מגוון סיבות שמונעות ממנו לתרום.. וכל פעם תהיה סיבה יותר טובה למה לא. את כל הסיבות/תירוצים הללו שמעתי לא פעם מאנשים שפניתי אליהם בבקשה שיבואו לתרום. שמגיעים לארגן תרומת דם, זה לא כל כך קל. זוהי תרומה.

התנעת מתנדבים זה תמיד לא פשוט, בטח ובטח שזה כולל מחט ארוכה וחצי ליטר דם שיוצא ממך. לשמחתי- הייתי במקום הנכון ועם יכולת ההשפעה על אגודת הסטודנטים והצלחתי להכניס את זה כפרוייקט חברתי אותו האגודה מקדמת. בנוסף- קיבצתי שני חברים, אלופי מ"מים וביחד, פרסמנו במשך השנה את תרומות הדם באוניברסיטה. קיווינו שאם נציף את הנושא, אנשים יבואו.

גם גדי וילצ'רסקי בא לעזור בשיווק!

לשמחתי- הפרוייקט הצליח!! 
בשנת תשע"ו, לפני שהתחלנו לפרסם- תרמו 354 אנשים מנות דם בשטח האוניברסיטה.
בשנת תשע"ז – שנה אחרי, תרמו….. 1650!!!!!!! מנות דם! 1650! שזה כמעט 5,000 מטופלים שיקבלו מנת דם!
בשנת תשע"ח – תרמו 1600 מנות דם!
שנת תשע"ט – בפתיחת השנה, ביום הראשון תרמו 22 אנשים!! זה מרגש!!
ממנה אחת-3 ביום שבנק הדם התרגלו באוניברסיטה, כיום אנחנו עומדים על ממוצע של 15 מנות ביום! 

מילה לחולמים

מאמינים במשהו? תעופו עליו. תאמינו בו באמת ובתמים!
איך אמא שלי אומרת? 'מחשבה יוצרת מציאות'= 'תחשוב טוב יהיה טוב!' אז..השתדלתי. עשיתי ולשמחתי-בזה הצלחתי.

תעשו מה שאתם יכולים כדי שהדבר הזה יקרה. זה באמת אפשרי. תרומות הדם זו דוגמא קטנה, דוגמא לכח של אדם אחד בקהילה והכח של קהילה לשנות. פוסט אחד בפייסבוק ביום, אחד- וזהו. ויש מהפכה 🙂
זה נכון לכל דבר. תחשבו בגדול!

אם אתם בסביבה נשמח לקבל את הדם שלכם!

ימים שני עד רביעי, בשעות 9:00-15:00
בבית הסטודנט, קומה תחתונה, חדר 127 ליד האבידות ומציאות, אוניברסיטת בן גוריון.

אהבתם? שתפו!

מכירים עוד מוקדים לתרומת דם? כתבו לנו!
לסיפורים נוספים לחצו כאן

אודות רלי בריל

מי אני?
רלי בריל, מקימת האתר "סטודנטים שיודעים", מייסדת קהילת "אמהות באקדמיה", בוגרת האוניברסיטה העברית, מרצה ומנחת סדנאות לעידוד לימודים ומניעת נשירה, שדרנית ברדיו החברתי הראשון בתוכנית "קול האקדמיה" ובכללי- לא נחה לרגע.

כתיבת תגובה